ציורי ילדים

  מרכזי הגנה

  מרכזי הגנה 
  מהם מרכזי הגנה?

  מרכזי הגנה הינם מרכזי סיוע ייחודיים שבהם על פי חוק זכאי קטין שנפגע מינית, פיזית, נפשית או מהזנחה לקבל סיוע ומענה לצרכיו המידיים. למרכזים יכולים להגיע גם ילדים עד גיל 12 בעלי התנהגות מינית פוגעת. מרכזים אלו הוקמו במטרה לרכז במקום אחד את רוב פעולות הסיוע הראשוני לילד הנפגע על מנת להקל על הילד ועל הוריו (שאינם הפוגעים) בהתמודדות הנפשית, הפרוצדורלית והפיזית הכרוכה במעבר בין רשויות החוק והטיפול. לפעולות שנעשות במרכזי ההגנה ישנה חשיבות רבה, שכן נמצא כי הן מקלות על הקטין לשתף פעולה ולחשוף את דבר הפגיעה בהיותן סביבה תומכת וידידותית ללא צורך לעבור בין אנשי מקצוע ומקומות פיזיים שונים.
  יש לציין כי אפשר להגיע למרכזים אלו כדי לקבל ייעוץ לפני החלטה על הגשת תלונה במשטרה. כאשר  פגישת התייעצות אחת ניתנת ללא צורך להזדהות.
  במרכזי ההגנה מועסקים אנשי מקצוע שאחראים על כל הצעדים הנדרשים בתהליך הטיפול בנפגע: חקירה, איסוף ראיות ראשונית לשם הגשת כתב אישום והפניה לגורמי טיפול. הם גם אמונים על הערכת כשירותו של הקטין ונותנים תמיכה והדרכה להורים.

  צוות המרכז כולל:
  • עובדים סוציאליים לחוק הנוער
  • חוקרי ילדים / חוקרי נוער
  • רופאים - ילדים, גניקולוגים (במרכז או בביה"ח)
  • אם-בית, מזכירה, מנהל
  • המרכז מלווה על-ידי פרקליט מפרקליטות המחוז

  השירותים הניתנים במרכזי ההגנה
  • תמיכה נפשית בשעת משבר (עד 5 פגישות ייעוץ) והפנייה לטיפול בקהילה לילדים ולבני משפחותיהם העוברים תהליכים נפשיים מורכבים בשל הפגיעה וחשיפת סוד הפגיעה.
  • חקירות ילדים על ידי חוקרת ילדים מוסמכת, שהיא איש המקצוע היחידי, שמורשה מטעם המדינה לחקור ילדים ובני נוער עד גילאי 14. צילומי חקירות אלו מהווים ראיות לבית משפט, חלה עליהם סודיות מוחלטת והם לשימושו הבלעדי.
  • אפשרות להגשת תלונה במרכז ההגנה במקום בתחנת המשטרה באמצעות חוקרת נוער (שוטרת בהכשרתה), הגובה הודאות  מבני נוער בין הגילאים 14-18 (נפגעים בלבד) ונמצאת בקשר רציף עם תחנת המשטרה המנהלת את תיק החקירה.
  • הפנייה לליווי משפטי בהליך הפלילי - מרכזי ההגנה נמצאים בקשר מקצועי עם גורמים מרכזיים בארץ העוסקים בליווי הפלילי.
   

  כיצד ניתן להגיע?
  ניתן להגיע אל מרכזי ההגנה באמצעות הפניה של איש מקצוע (דרך לשכות הרווחה, המשטרה, מסגרות חינוכיות, שירותי בריאות בקהילה) וגם באופן עצמאי. לכל מרכז, אתר אינטרנט דרכו ניתן ללמוד על המרכז.

   

  כיום פועלים שישה מרכזי הגנה –בנצרת, בחיפה בירושלים, בתל השומר,  באשקלון ובבאר שבע, עד אמצע שנת 2016 ייפתחו שני מרכזי הגנה נוספים בפריסה ארצית - (רשימת מרכזי ההגנה).

  [1]  חוק סיוע לקטינים נפגעי עבירות מין או אלימות התשס"ח-2008.

  עבור לתוכן העמוד