השתלמות סטודנטים במ.ס.ר. – המרכז הארצי לסימולציה רפואית (MSR) תל השומר

כדי לספק את ההכשרה הטובה ביותר לסטודנטים לעבודה סוציאלית ולאנשי מקצוע העוסקים בילדים נפגעי התעללות, משלב מכון חרוב בהכשרותיו כלי למידה חדישים, חווייתיים ויעילים המספקים למשתלמים חוויה ייחודית ויוצאת דופן. לשם כך חבר מכון חרוב ל"מרכז הארצי לסימולציה רפואית", מסר (MSR). במרכז מסר מקבלים הכשרה, בדרך כלל,  אנשי מקצוע כמו רופאים, אחיות ומשפטנים. בימי עיון ובקורסים של מכון חרוב נחשפים גם סטודנטים רבים לפעילות זו. מכון חרוב מציע גם ימי  לימוד במסר לכל בתי הספר לעבודה סוציאלית בארץ.

יום הלימוד במסר מורכב מהרצאה בנושא התעללות בילדים, סדנה המתמקדת בשיח עם ילדים על אירועי דחק והתנסות בסימולציות מול שחקנים המדמים מצבים שעובדים סוציאליים עשויים להיתקל בהם בעת עבודתם עם משפחות שבהן הילדים חשופים להתעללות.

בשנת 2015, השתתפו בפעילות חד-יומית במסר שלושה מוסדות אקדמיים מישראל (המכללה האקדמית ספיר, אוניברסיטת בן-גוריון ואוניברסיטת בר-אילן). בכל אחד מימי הפעילות הללו השתתפו כ- 100 סטודנטים בשנה ג' לעבודה סוציאלית הקרובים לסיום התואר הראשון. כמו כן התקיימה פעילות חד-יומית גם לסטודנטים לתואר שני בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת OU  בטולסה- אוקלהומה.

בין הסטודנטים היו גם מי שנחשפו לנושאים אלה בפעילות "מסר על גלגלים" – תכנית שנועדה לאפשר גם לסטודנטים במוסדות לימוד פריפריאליים, כמו, מכללת צפת, למשל, להשתתף בהכשרה זו.  

כאמור מטרת ההתנסות היא לחשוף את הסטודנטים לנושא של ילדים נפגעי התעללות. ניתנה הרצאה על ילדים נפגעי התעללות והזנחה ועל חובת הדיווח. זו הייתה חוויה ייחודית, עוצמתית ומשמעותית שסייעה בהעלאת המודעות של הסטודנטים לנושא של ילדים נפגעי התעללות. בנוסף להרצאה נערכה סדנה בנושא שיח עם ילדים על אירועי דחק וטראומה, ונערכו סימולציות בהם שחקנים הציגו  מצבים שעובדים סוציאליים עשויים להיתקל בהם בעת עבודה עם משפחות בהן הילדים חשופים להתעללות.

בשנת 2015 הגיעה להכשרה במסר גם קבוצת פרקליטים מהיחידה הפלילית. בפרקליטות מחוז מרכז. מטרת ההכשרה הייתה לשפר את מיומנויות התקשורת שלהם במפגש עם ילדים נפגעי עבירה ובני משפחותיהם.

 

עבור לתוכן העמוד