פסיכותרפיה ילד-הורה (CPP) - על התכנית

פסיכותרפיה ילד-הורה (Child-Parent Psychotherapy, CPP) הינה שיטת טיפול שפותחה עבור תינוקות וילדים בגיל הרך והוריהם, אשר נחשפו לאירועים טראומתיים במשפחה כגון: מחלה קשה; מוות; חשיפה לאלימות; התעללות או הזנחה קשה. היא מתבססת על ההנחה כי טראומה עלולה לפגוע בהתקשרות של הילד הקטן להוריו, מה שמחבל בהתפתחותו התקינה. מטרת ההתערבות, היא לחזק את הקשר בין ההורה לילד כדי להחזיר לילד תחושה של בטיחות,(safety), קשר וויסות עצמי ולשפר את התפקוד הקוגניטיבי, החברתי וההתנהגותי שלו. הכנסת שיטת ה-CPP לארץ מוסיפה נדבך חשוב ומשמעותי לכלל ההתערבויות לגיל הרך, הקיימות כיום בישראל.

התכנית מכשירה אנשי טיפול בכירים - פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים ומטפלים באומנויות - כדי ליצור ולגבש קבוצת מומחים לסוג טיפול זה בישראל. את תכנית הלימודים העבירו במהלך 2013 צוות מומחיות מארה"ב: פרופ' אליסיה ליברמן ופרופ' פטרישה ואן-הורן ז"ל מהמרכז לחקר טראומה בילדות, באוניברסיטת קליפורניה, סן -פרנציסקו.)
ההכשרה כוללת שלושה סמינרים בני שלושה ימים כל אחד, במשך שנה, ובין הסמינרים מתנהלות התייעצויות קליניות בסקייפ. בוגרים מצטיינים של המחזורים הראשונים קיבלו לבקשתם, העשרה נוספת במסגרת התכנית.

במשך שנת 2013 הוכשרו במסגרת תכנית זו שנים עשר הבוגרים המצטיינים של שלושת המחזורים הראשונים, ללמד ולהדריך בשיטת-CPP ובליווי והנחיית פרופ' ליברמן ופרופ' ואן הורן - לימדו והדריכו את תלמידי מחזור ד', הכולל 24 אנשי מקצוע נוספים. (פרופ' ואן הורן נפטרה באופן טראגי ופתאומי בינואר 2014, ופרופ' ליברמן ממשיכה את תכנית ההכשרות לבדה.)

עד יוני 2014 סיימו את ההכשרה כשבעים אנשי מקצוע: עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים אנשי הטיפול פעילים במסגרות שונות בכל הארץ  כגון: מרכזי הורים-ילדים; מרכזי חירום; תחנות לטיפול בילד ובמשפחה; אומנה; מקלטים לנשים מוכות; השירות הפסיכולוגי-חינוכי; ארגונים המטפלים בילדים נפגעי פגיעות מיניות; ויחידות שונות לטיפול בילדים בגיל הרך. היה ביקוש רב לתכנית מצד אנשי המקצוע ויש רשימת ממתינים ארוכה  לקורס הבא.

"TRAINING FOR TRAINERS": בהמשך ובנוסף לתכנית פסיכותרפיה ילד-הורה CPP, התקיימה בין ינואר 2013 לינואר 2014  תכנית למצטיינים: במשך שנת 2015 למדו עשרים וחמשה אנשי מקצוע נוספים במחזור ה של התכנית  אשר המלמדים בה היו בוגרי תכנית הכשרת המנחים של CPP  בארץ. בין הסמינרים נערכו התייעצויות קליניות אחת לשבועיים בקבוצות קטנות ברחבי הארץ. הכשרת סגל ישראלי מקומי מאפשרת ללמד את הקורס בעברית ואת ההתערבות ל"ישראלית" ללא תלות במורות מארה"ב ובאוניברסיטת קליפורניה. 

התכנית מלווה במחקר הערכה.

 

בין ינואר 2017 ליוני 2018 יתקיים מחזור ו' של התכנית.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד