ציורי ילדים

  קהילות חזקות

  בשיתוף: עיריית תל אביב, בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב
  היוזמה הנקראת "קהילות חזקות" (strong communities) מבוססת על הסתכלות אקולוגית ומניחה כי מניעה יעילה של הזנחה והתעללות חייבת לעסוק ברמות השונות בחיי הילד ומשפחתו, שהרכיב המרכזי בהן הוא הקהילה. יוזמת קהילות חזקות נוצרה על מנת לקדם שינוי בתפיסות, באמונות ובהתנהגות של חברי הקהילות ונועדה לבנות הרגשת קהילתיות ומסוגלות מתוך התמקדות בארבעה ממדים מרכזיים: (א) יצירה של קהילה דואגת – חברי הקהילה יהיו קשובים ויענו על צורכיהם של חברי הקהילה; (ב) אוניברסליות – לכל המשפחות בקהילה תהיה נגישות לשירותים; (ג) אופטימיות – חברי הקהילה יפעלו מתוך הבנה כי מעשיהם יעילים לקהילה ותורמים לטובת המשפחות בשכונה; (ד) הפעילויות יכוונו ליצירת נורמות של עזרה הדדית ושכנות טובה.

  פיילוט ראשון של היוזמה מיושם בישראל בשכונת תל כביר תל אביב, בהדרכת ד"ר כרמית כץ, מבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל, באוניברסיטת תל אביב. שותפים מרכזיים ביוזמה הם מכון חרוב, פרופ' גארי מלטון וד"ר ג'יל מקלייג, מיוזמת קהילות חזקות בארצות הברית, המינהל לשירותים החברתיים של עיריית תל אביב, אגף דרום ומחלקת שער יפו, וכן "העמותה לקידום החינוך בתל אביב-יפו". חשוב לציין כי תושבי השכונה הם שותפים מרכזיים ליוזמה והגישה המשתפת היא רכיב עיקרי בה. לפיכך התכנון והעשייה נגזרים מציפיותיהם ומניסיונותיהם של תושבי השכונה, והתכנים המרכזיים מתגלים תוך כדי העבודה עמם. היוזמה בנויה על הנכסים שבקהילה (מנהיגות, רשתות של קשרים, שירותים ומתקני תרבות), ובכוונתה לשמר ולהעצים את הקיים, לייסד מערכות יחסים בין המשפחות לבין עצמן ובין המשפחות למוסדות בקהילה.

  זו השנה השלישית ליוזמת קהילות חזקות בשכונת תל כביר. בשנה הראשונה נעשה מיפוי קהילתי רחב ומעמיק, נערכו ראיונות והועברו שאלונים להורים, למבוגרים, לילדים, לבני נוער ולבעלי תפקידים בשכונה. בשנת הפעילות השנייה נעשו פעילויות רבות בשכונה בעזרת 120 סטודנטים לתואר ראשון מבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל באוניברסיטת תל אביב, עם תושבי השכונה והעובדים הסוציאליים של מחלקת שער יפו.

  נתונים סטטיסטיים אוגוסט 2015 – אוגוסט 2016

  • 6,352 משתתפים בפעילויות, הורים וילדים.
  • 217 מופעים ופעילויות שונות.
  • 28 סוגים שונים של פעילויות.
  • 92 מתנדבים ברמות שונות של התנדבות: התנדבות חד-פעמית (בעיקר ילדים, ילדות ואימהות); התנדבות ארוכת טווח, קורס מנהיגות, מועצת קהילות חזקות (בעיקר ילדים ואימהות); התנדבות ארוכת טווח בקבוצה (גמלאיות, ותיקות בשכונה ומעורבות בה).
  • שיתוף פעולה עם 18 ארגונים הפועלים בשכונה ומחוצה לה.

  מבין הפרוייקטים שנערכו בשנת תשע"ו:

    החצר הפנימית: אירוע חודשי לנשים משכונת נווה עופר, בכל ראש חודש עברי. במהלכו נהנות התושבות ממפגש שכונתי מסורתי.
    מועדון ארוחת הבוקר: תושבים בוגרים והורים לילדים קטנים נפגשים לשיחת בוקר על הורות.
    משחקים בגינה: משחקים עם ילדים בגינה השכונתית, משחקי חברה והנאה.
    קורס מנהיגות צעירה: קורס מנהיגות לילדי מועדונית נווה עופר ומועדון הבוגרים, במהלך הקורס פועלים ילדי המועדונים במרחב הציבורי ומתרגלים מנהיגות לטובת שכונת נווה עופר.
    פרויקט צילום: "נווה עופר שלי" – קורס צילום לבני נוער ממועדון "אכפת", מתוך תשומת לב מיוחדת לקהילתיות ולמנהיגות בקהילה.

  בשנת 2016 נבחרו הפרויקטים והתכניות שלדעת תושבי השכונה נמצאו כמתאימים ביותר ואותם מובילים השנה תושבי השכונה בסיוע ובתמיכה של 20 סטודנטיות לעבודה סוציאלית, וצוות משותף של האוניברסיטה והעובדות הסוציאליות במחלקה.

  המטרות המרכזיות של התכנית כוללות:
  יצירה של מנהיגות הורית והגברתה;  יצירה של מנהיגות ילדים ובני נוער והגברתה ;העלאת המודעות לשלומם של הילדים בשכונה ; צמצום הפערים בצריכת שירותים ושיפור התקשורת והיחסים בין הארגונים בשכונה לבין התושבים.

  השנה התחילה היוזמה גם בשכונת חליסה בחיפה, בסיוע ובתמיכה של בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה ואגף מזרח בעיריית חיפה. מחקר ההערכה של ד"ר רות ברקוביץ וד"ר איריס לביא, ויישום היוזמה של העובדת הסוציאלית טל זיסו. בשנת 2017 ימופו צורכי השכונה לצד העלאת המודעות ויצירת הד תקשורתי לקיומה של היוזמה.
   
   
  עבור לתוכן העמוד