ציורי ילדים

  השתלמות בחינוך מיני חברתי למשתמשי תקשורת חלופית תומכת

  בשיתוף ג'וינט ישראל-אשלים, משרד הרווחה, משרד המשפטים, משרד החינוך, המוסד לביטוח לאומי, אייזק-ישראל, משטרת ישראל ושיחה
  31/10/16-02/01/17
  תל אביב, אכסניית בני דן רחוב בני דן 36

  רקע

   

  ארגון הבריאות העולמי (WHO) קבע ב 1975, כי הזכות למיניות היא זכות יסוד של כל אחד ואחת מאתנו, והיא כוללת, בין השאר, את הזכות לחירות מינית, לעצמאות וביטחון מיני, לפרטיות מינית, לשוויון מיני, להנאה מינית, הזכות לביטוי עצמי מיני ורגשי, למידע וחינוך מיני ולטיפול מיני.


  בהצהרת מדיניות בנושא זכויות אנשים עם מוגבלויות, בשנת 2004 נקבע כי קיומה של מוגבלות אינו מצדיק פגיעה בזכויות אלה (The Arc & AAMR, 2004). כולל לאנשים שמפאת מוגבלותם זקוקים לתת"ח (=תקשורת תומכת וחליפית). חשוב לציין, כי בשנים האחרונות מתחוללת מהפיכה בכל הנוגע בתקשורת בין אנשים בכלל ובתחום המיני-חברתי בפרט. ילדים, מתבגרים ובוגרים מחוברים במשך שעות רבות ביום לסוגי מדיה שונים, נחשפים למידע, תכנים, תקשורת חברתית וכד'. חלק מהתכנים עוסקים במיניות, לא תמיד בהתאמה לגיל, שלב התפתחות, מצב אישי, רגשי ונפשי של הצופים. תכנים אלה משפיעים באופן משמעותי על גיבוש גישה והתייחסות למיניות, להתנהגות מינית ולהתפתחות מינית.

   

  ילדים ומתבגרים עם מוגבלות מתקשים לעיתים מזומנות להכיל את התכנים, להתמודד עם המסרים, להבין התנהגות מינית-חברתית מתאימה מהי, מהו מרחב פרטי ומהו ציבורי, מיהו זר ומיהו מוכר. קשיים אלה עלולים לא רק לפגוע בזכויותיהם, אלא גם לחשוף אותם להתנהגויות מיניות בלתי מותאמות ולמצבי ניצול ופגיעה.

  המגבלה התקשורתית ממנה נובע הצורך בשימוש בתת"ח מציבה קושי מורכב נוסף בפני הגורמים המטפלים בצורך להנגיש תכנים בנושאי מיניות גם למי שאינו מסוגל להביע אותם בכוחות עצמו. לפיכך, קיימת חשיבות רבה במתן מענה חינוכי וטיפולי הן לילדים ומתבגרים עם מוגבלות והן לסביבה המשפחתית, החינוכית והטיפולית שלהם, במטרה לאפשר מימוש זכויותיהם בתחום המיני-חברתי באופן בריא, מותאם ומוגן, תוך הימנעות ממצבי ניצול, סיכון ופגיעה.

   

  מטרות ההשתלמות היו:

  • עיבוד עמדות בנושא מיניות האדם ומיניות ומוגבלות.
  • הקניית ידע בסיסי בנושאים הקשורים בהתפתחות ובהתנהגות המינית אצל ילדים ומתבגרים עם וללא מוגבלות.
  • העלאת המודעות למצבי סיכון, ניצול ופגיעה מינית.
  • הקניית כלים ייחודיים לחינוך מיני-חברתי למשתמשי תת"ח, הטמעת הנושא בלוחות התקשורת .
  • פיתוח דרכי התמודדות עם מצבים שונים המתעוררים בחיי היום-יום תוך ניתוח מצבים ודוגמאות מהשטח.

  ההשתלמות כללה 6 מפגשים בני 5 שעות אקדמיות כל אחד והשתתפו בה אנשי חינוך וטיפול העובדים בפועל עם משתמשי תת"ח.

   

   

  *ההשתלמות מוכרת לגמול במסלול אישי ב"אופק חדש".

   

   

   להרחבה על הפרוייקט ליחצו כאן

   
   
  עבור לתוכן העמוד