ציורי ילדים

  תוכנית לעובדים סוציאלים בקהילה

  מכון חרוב בשיתוף עם ה"שירות לילד ונוער" במשרד הרווחה והשירותים החברתיים, מפעיל תוכנית המשלבת הענקת ידע בתחום של ילדים נפגעי התעללות ומשפחותיהם עם ייעוץ והכוונה בבנייה ובעיצוב מענים בקהילה עבור אוכלוסיה זו.  


  התוכנית מיועדת לעובדים סוציאליים ופקידי סעד אשר צברו נסיון רב בעבודתם אך לא נחשפו מספיק לסוגיות של ילדים נפגעי התעללות והזנחה. התוכנית משלבת ידע עיוני ופרקטי המאפשר הנהגת תמורות במערכת השירותים לאוכלוסיות הנמצאות בקצה הרצף הטיפולי.


  עד כה השתתפו בתוכנית 29 מחלקות משלושת המחוזות הגדולים ב-2 מחזורים. במחזור השלישי שנפתח בדצמבר 2009 - משתתפות 16 מחלקות נוספות.

   

  בתוכנית משתתפים עו"סים, פקידי סעד, עובדים קהילתיים, עובדי נוער וראשי צוותים.
  בחלק הראשון של התוכנית לומדים המשתתפים על הילד נפגע ההתעללות ומשפחתו. החומר התיאורטי כולל רקע לגבי סוגים שונים של התעללות, השפעת ההתעללות על התפתחות הילד והסוגיות הכרוכות בדיבור עם ילד אשר נפגע במשפחתו.
  חלק זה של התוכנית מסתיים ביום התנסות במס"ר (מרכז ארצי לסימולציה רפואית), מטרת היום היא לאפשר למשתתפים להתנסות בסימולציה המדמה את המציאות בה הם פועלים והמאפשרת להם פיתוח של התערבויות ומענים נדרשים.


  בסיום חלקה הראשון של התוכנית מתבקשת כל מחלקה לשירותים חברתיים להתמקד בפיתוח מענה אשר יופעל במסגרת הקהילה בה הם עובדים. 


  החלק השני של התוכנית מיועד ליישום החומר העיוני במציאות של הלשכות לשירותים חברתיים. בהתאם לכך, מקבלת כל קבוצת משתתפים הנחייה מקצועית באמצעות יועצים ארגוניים או אנשי מקצוע אחרים המומחים בפיתוח שירותים. אלה מסייעים להם בהטמעת החומר ובפיתוח מיזמים שמטרתם בניית מערך מענים לילדים נפגעי התעללות והזנחה.
   
  במחזור השלישי של התוכנית, תהיה חזרה על אותם תכנים עיוניים של המחזורים הקודמים, אך תתמקד יותר בהדרכה קלינית של המחלקות בהתמודדותם עם משפחות וילדים עם בעיות מורכבות. החלק השני יוקדש לבניית תהליכים מחלקתיים ("מענה") אשר יתייחסו באופן מיוחד לילדים ומשפחות אלה.

   

    לצפייה ביום עיון לרגל סיום המחזור השני של התוכנית

   

  לצפייה ביום עיון לרגל סיום המחזור השלישי של התוכנית

   

   

  עבור לתוכן העמוד