ציורי ילדים

  תוכנית לרופאים בנושא איתור ותיעוד התעללות והזנחת ילדים

  התעללות פיזית, רגשית, ניצול מיני והזנחה הם הגורמים לתחלואה ניכרת, נכות ומוות. הדעה הרווחת בקרב רופאים היא כי תופעות אלו נמנות על "מחלות הילדים" הנפוצות ולעתים הקטלניות ביותר. למרות שתופעת ההתעללות בילדים שכיחה למדי ומוכרת זה זמן רב, אין היא נלמדת באופן אחיד ושיטתי באף לא אחד מארבעת בתי הספר לרפואה בארץ. יתר על כן, החשיפה לטיפול רפואי בילדים במהלך לימודי רפואה אינה עקבית ותלויה במקום בו נעשית ההתמחות.


  תכנית זו נועדה לאפשר לרופא המשתתף בקורס לרכוש ידע, כישורים מעשיים ופיתוח גישה לזיהוי, דיווח, תיעוד והתמודדות עם תופעת ההתעללות וההזנחה של ילדים; להכשיר רופאים שיהיו מומחי תוכן בנושא התעללות והזנחת ילדים כך שיוכלו לייעץ לאנשי מקצוע באבחון וטיפול בילדים אלה וכן להכשיר קבוצת רופאים שיהיו "אבות מייסדים" בהתמחויות ובהשתלמויות עמיתים בתחום של רפואת התעללות בילדים. אוכלוסיית היעד של התכנית היא רופאים מומחים מרחבי הארץ בתחומי רפואת ילדים, גניקולוגיה ומיילדות, כירורגיית ילדים, רפואת המשפחה ורפואה משפטית. 


  בשנת 2013 סיים המחזור השני את התכנית. ובסך הכול סיימו את התכנית עד כה 42 רופאים בשני מחזורים. הם הוכשרו והיו למומחי תוכן בתחום,  האמורים לייעץ, לאבחן, להיות שותפים בטיפול ובמעקב. וכן לתעד, לכתוב חוות דעת בהיותם המומחים המובילים בתחום. לאור הצלחת התכנית אנו עדים לתהליך של שינוי בהשוואה למצב שהיה קיים לפני שנים מספר. עלה מספר האבחנות והדיווחים מבתי חולים על ילדים נפגעי התעללות. ילדים אלה אינם צריכים עוד לנוע ברחבי הארץ  לקבלת חוות דעת מומחה וחל שיפור משמעותי בטיפול ובמעקב אחריהם.


  בהמשך לקורס הנזכר, התקיימה תכנית המשך לבוגרי שני מחזורים של קורס הרופאים. מדובר בסדרת מפגשים של רופאים, בוגרי התכנית, שעברו הכשרה מטעם מכון חרוב ומשרד הבריאות בנושא איתור וזיהוי ילדים נפגעי התעללות והזנחה. מטרת המפגשים היא ליצור קהילה מקצועית ולהעמיק ידע בסוגיות שנלמדו בקורס. בשנת 2013 התקיימו שני מפגשים והתכנית נמשכת גם שנת 2014.

   

  קישורים לכתבות בתקשורת על הקורס:

   http://haruv.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/reshetB1410.pdf

  http://haruv.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/haaretz0301.pdf

   

  עבור לתוכן העמוד