ציורי ילדים

  הכשרה למחלקות לשירותים חברתיים: התערבות טיפולית עם ילדים ומשפחות שעוברים טראומה

  מכון חרוב יזם פרוייקט של שנתיים המיועד להכשיר עו"סים במחלקות רווחה ושירותים אחרים בקהילה בנושא התערבויות טיפוליות עם ילדים שחוו טראומה ומשפחותיהם. משפחות שמגיעות לטיפול אגף הרווחה חוו לעיתים קרובות אירועים טראומטיים שהתרחשו במשפחה. אירועים אלה כוללים: חשיפה לאלימות או חוויות אלימות קשות; התעללות בילדים; מחלה קשה או מוות פתאומי של בן משפחה; סכסוכי גירושין ועוד. הרבה מהמשפחות סובלות מטראומה מתמשכת.
  טראומה משפיעה באופן דרמטי על ילדים ומשפחות. עם זאת, קשה לדבר על טראומה -  גם הורים וגם אנשי מקצוע נוטים למזער את השפעת הטראומה על ילדים קטנים, ואנשי מקצוע מתקשים למצוא את הדרך לדיבור על טראומה עם ילדים.

  מטרת התוכניות להעניק למטפלים כלים לפגוש משפחות וילדים שחוו אירועים טראומטיים, לצורך הערכה ועיבוד. דגש מיוחד ניתן על "הדיבור על טראומה" עם ילדים, עם הוריהם, וביחד.
  בשנת 2015, עברו הכשרה בנושא זה שלושה ארגונים (בנוסף לתוכנית של יד רחל שתוארה לעיל): מרכז טליה בירושלים, שהוא מרכז הורים-ילדים והורים-פעוטות. המחלקה לשירותים חברתיים והשירות הפסיכולוגי חינוכי של עירית נס ציונה ואגף הרווחה של עירית מודיעין עילית.
  מרכז טליה – ההכשרה התקיימה בעקבות פתיחת יחידת "נתיבים להורות" של המרכז, בה יטופלו ילדים בגיל הרך. המרכז, הכולל כ-15 עובדים וכ-6 מנהלות וכן עו"סיות חוק נוער של מחלקות שכנות, קיים הכשרה בת שלושה ימים.

  המחלקה לשירותים חברתיים והשירות הפסיכולוגי חינוכי, עירית נס ציונה -  משתתפים משני הארגונים, הקרובים זה לזה, למדו יחד במשך יומיים רצופים וכעבור חודש, הציגו מקרים כדי לדון ביישום העקרונות של טראומה.

  המחלקה לשירותים חברתיים, עירית מודיעין עילית - החל מאוקטובר, 2015, כ-עו"סים מהלשכה וממרכז הורים-ילדים, למדו ב-8 מפגשים, שכללו הרצאות עיוניות בנושאים הקשורים לטיפול במשפחות שעברו טראומה, הצגות מקרה, וסימולציות של שחקנים ממסר.

  המחלקה לשירותים חברתיים, עיריית הוד השרון- החל מיולי 2016 כ-25 עובדים סוציאליים מהלשכה למדו על תכנים הנוגעים לטראומה, להשפעתה על ילדים ומשפחות ועל הדרכים בהן ניתן לדבר על טראומה עם ילדים.

  עבור לתוכן העמוד