"בית המדרש דינה" – סדנה חדשנית בראי הפסיכולוגיה היהודית לנשות טיפול העוסקות בנפגעי התעללות

בשיתוף: "מרכז הרצוג עין צורים"

תכנית לימוד ייחודית זו היא פרי שותפות בין "מרכז יעקב הרצוג", מרכז הסיוע, רעננה ומכון חרוב למען יצירת תכנית שמטרתה העצמה והענקת כלים נוספים לאנשי מקצוע בתחום הטיפול.

דינה בת יעקב ולאה היא קורבן האונס הראשון הנזכר במקרא, ושתיקתה משמשת לנו מודל מרכזי לעבודת התיקון והטיפול. "בית מדרש דינה" משתמש בכלי לימודי יהודי עתיק, המשמש במה להתמודדות מורכבת ומעמיקה עם פגיעה מינית ואלימות, ניתוק חברתי ומשפחתי וחוויות של קרבנות ואובדן שליטה, וזאת מתוך שימוש בשיטות טיפול עכשוויות. נערך דיון מקצועי בנושאים ובתכנים קשים מנקודת מבט אחרת, דרך הבנה ושאיבת כוחות מהתרבות היהודית.

כמו שיטות הטיפול הביבליותרפי, גם בית המדרש דינה עוסק בסיפורים העתיקים של התרבות היהודית מתוך כוונה להבין את סיפורן של המטופלות המושתקות. בית מדרש כזה יכול להעניק לנשות המקצוע העצמה אישית, לצד ידע וכלים נוספים, לעבודה עם המטופלות שלהן.

התכנית בנויה כסדנה וכבית מדרש ומבקשת לשלב בין שני עולמות הידע, דהיינו לעסוק בסוגיות המעסיקות אנשי טיפול, בצד התוכני ובצד הרגשי, דרך מקורות הלימוד היהודיים. מהמשתתפות לא נדרשת היכרות מוקדמת עם מקורות יהודיים כתנאי לקבלה לתכנית. בתכנית השתתפו נשות מקצוע ותיקות מתחומי הפסיכולוגיה, הרפואה, העבודה הסוציאלית, מקצועות הטיפול ההשלכתי וייעוץ חינוכי, העוסקות בטיפול בילדים ומבוגרים, נפגעי התעללות והזנחה, או בפוגעים, מכל הגילים ומכל המגזרים.

אופי הלמידה: הלימוד נעשה בדרך סדנאית, מתוך שיתוף המשתתפות ולא באופן פרונטלי. בבית המדרש נלמדות סוגיות ממקורות יהודיים בשילוב ידע מתקדם וחדיש מעולם הטיפול מצד אחד, ועיבוד רגשי בכלים של סדנה מצד אחר. שילוב שני עולמות אלה משמש תשתית להעצמה רגשית ומקצועית למשתלמות.

בנושאים הנלמדים בתכנית: מיניות לגיטימית; פגיעה מינית על ידי בעל סמכות; מה מספרים לנו מקורותינו על מה שהתרחש בארמון המלך דוד? למה קשה כל כך לנפגעות ולנפגעים להתמודד עם פגיעת בעל סמכות? שתיקת הנפגעת והשתקה סביבתית; לספר מחדש את הסיפור – לתת קול לנפגעת (דינה) כחלק מהתיקון ושאיבת מקורות הכוח; איך, ואם אפשר בכלל, לצאת מזה? סיפורה של שורדת; האם הכרחי לסלוח על מנת לשרוד ולהשתקם? ועוד.

מרשמי המשתתפות
התכנית הזאת כל כך יוצאת דופן. השילוב בין שני העולמות מלמד ומעשיר וגורם לי להיות מטפלת טובה יותר. השיח עם נשות מקצוע כמוני עוזר ומעצים.
 
 
התוכנית בת 12 מפגשים אחת לשבועיים. מחזור שלישי של התכנית התקיים בין ינואר ליולי 2018 ב"קמפוס חרוב לילדים" בירושלים.  
 משתתפות כ - 15 נשות מקצוע
 
הקבלה לתוכנית הותנתה בריאיון קבלה. 
 
 
לעיון בהזמנה בתכנית: 
 
           

עבור לתוכן העמוד