התערבות מבוססת עקרונות טיפול בטראומה במסגרות חוץ-ביתיות

בשיתוף: "בית המעבר רעים", "נווה ויצ"ו", הרצליה, "שחר – שירותי אומנה"
נובמבר 2015- ספטמבר 2016
ילדים, המגיעים לטיפול במסגרות חוץ-ביתיות, כגון בתי מעבר ואומנה, סובלים מאירועים טראומטיים שהתרחשו במשפחה, כמו למשל חשיפה לאלימות ולהתעללות, מחלות, מוות פתאומי של בן משפחה, סכסוכי גירושין, דחייה, אובדן או נטישה של דמות משמעותית. הרבה מהילדים סבלו מטראומה מתמשכת בבית, וההוצאה מהמשפחה הביולוגית היא טראומה קשה הנוספת עליה.

טראומה משפיעה באופן דרמטי על ילדים. ילדים צעירים, ילדים בגיל הרך ותינוקות נפגעים בתחומים של למידה, התקשרות, ויכולת ויסות רגשי. פגיעה זו מלווה אותם גם בגיל הבגרות ומשפיעה על היחסים שיהיו להם עם דמויות משמעותיות אחרות בחייהם.
מנחים ומטפלים, בשירותי האומנה ובבתי מעבר לילדים, מטפלים בילדים שעברו אירועים טראומטיים. מאתגר מאוד לדבר על טראומה, בייחוד עם ילדים קטנים. מבוגרים נוטים למזער את השפעת הטראומה על ילדים קטנים, בטענה כי ילדים קטנים לא זוכרים, לא מבינים מה שראו, או מתאוששים באופן טבעי.

התוכנית כללה 8-9 מפגשים בכל קבוצה והשתתפו בה כ-50 מנחים ומטפלים בשירותי האומנה וצוות בית המעבר (המנהלת, העובדת הסוציאלית, הפסיכולוג, הצוות החינוכי והמדריכים). מטרתה היא להעניק למטפלים כלים לטיפול בילדים כאלה, טיפול עם "עדשה" המכוונת לטראומה, שתתרום להבנת אוכלוסיית ילדים זו ולהתערבות טיפולית.
נושאי התוכנית כוללים: הטראומה; התפתחות רגשית-חברתית של ילדים בשנים הראשונות לחייהם; אתגרים יום-יומיים של חיים בקבוצה; אובדן של הורה שעדיין חי; ביטויי התנהגות של מצוקת ילדים ועוד.

מרשמי משתתפים מבית המעבר:
ההשתלמות שינתה את דפוסי המחשבה שלי ביחס לילדים בבית המעבר. ההיכרות עם עולם התוכן של טראומה סייעה לי להבין את הביטויים ההתנהגותיים של הילדים בבית המעבר. השיח הישיר עם הילדים על הטראומה היטיב את הקשר עם הילדים, נתן לילדים ולי פשר להתנהגויות שלהם ועזרה לי לתת מענים רגישים יותר לצורכי הילדים.

מרשמי המשתתפים ממשפחתוני אומנה:
אין ספק שהנהנים העיקרים הם ילדי נווה ויצו. ההשתלמות תרמה להבנה טובה יותר של התנהגותם והגבירה את החמלה כלפי הורי הילדים. התכנון המוקפד, הליווי של רכזת הקורס מטעם מכון חרוב, בסבלנות, במקצועיות ובנעימות תרמו מאוד. ההורים האומנים הרגישו שההשתלמות שיפרה את הקשרים עם הצוות המקצועי והעמיקה את הבנתם לתגובות הילדים.

מרשמי צוותי שירותי האומנה:
הנושא של טראומה לילדים קטנים וההשפעה שלה על כל משך החיים עזר לי להתמקד בתקופת הילדות, לחשוב איך לזהות טראומה בילדות כי זה משפיע על כל רצף החיים.
מה שנגע בי בעיקר הוא הנושא של לדבר על טראומה: איך לתווך בין ההורה לילד במצבים טראומטיים של טראומה לא מדוברת. נתן כוחות להתייחס לטראומה בשיתוף עם ההורה.

בשנת 2016 נערכו שלוש תכניות להתערבות מבוססת עקרונות טיפול בטראומה:

• התערבות מבוססת עקרונות טיפול בטראומה בשיתוף "בית המעבר רעים", נובמבר 2015 – מרץ 2016;
• התערבות מבוססת עקרונות טיפול בטראומה באומנה, בשיתוף "נווה ויצ"ו", הרצליה, מרץ 2016 – ספטמבר 2016
• תכנית הכשרה בנושא התערבות מבוססת עקרונות טיפול בטראומה בשירותי האומנה, בשיתוף "שחר – שירותי אומנה", ספטמבר 2016

עבור לתוכן העמוד