הכשרות בנושא טיפול מבוסס עקרונות של טראומה

אירועים טראומטיים כוללים חשיפה לאלימות או חוויות אלימות קשות, התעללות בילדים, מחלה קשה או מוות פתאומי של בן משפחה, סכסוכי גירושין, פרידות אחרות פתאומיות מדמויות הוריות, ועוד. משפחות רבות סובלות מטראומה מתמשכת.
טיפול מוכוון טראומה מניח כי הבנה של ההשפעה של טראומה על ילדים, על הורים ועל הקשר ביניהם, וכלים לטיפול בקשיים המתעוררים כתוצאה מחשיפה לאירועים טראומטיים, רלוונטיים ומועילים לכל ארגון אשר מטפל בהורים וילדים. ארגונים אלה כוללים מחלקות לשירותים חברתיים, מרכזי הורים-ילדים, מכונים להתפתחות הילד, אומנה ופנימיות לילדים שהוצאו מביתם, ועוד.
למרות שטראומה משפיעה באופן דרמטי על ילדים ומשפחות, קיים קושי לדבר עליה.  גם הורים וגם אנשי מקצוע נוטים למזער את השפעתה על ילדים. אנשי מקצוע אף מתקשים למצוא את הדרכים לדיבור על טראומה עם ילדים.
מכון חרוב התחיל, בשנת 2015, להעביר הכשרות בנושא טיפול מבוסס עקרונות של טראומה לארגונים רלוונטיים ומעוניינים.

מטרת התוכניות שנבנו במכון היא להעניק למטפלים כלים לפגוש משפחות וילדים שחוו אירועים טראומטיים, לצורך הערכה ועיבוד.  מודגש במיוחד הנושא של "הדיבור על טראומה" עם ילדים, עם הוריהם, וביחד.


עד כה התכנית הועברה בין היתר במחלקות לשירותים חברתיים (נס ציונה, ירושלים ומודיעין), מכון להתפתחות הילד אשקלון (כולל בי"ח ברזילי), אומנה טיפולית אור שלום.

עבור לתוכן העמוד