The website supports Exploer 11 and up

המיזם למניעת התעללות בילדים (מהל"ב) יצא לדרך באפריל 2015 בעקבות מחקר טריאנה (2014) שממצאיו העלו כי אחד מכל חמישה ילדים בישראל עובר התעללות בידי מבוגר. מטרת המיזם היתה לצמצם את ממדי תופעת ההתעללות וההזנחה של ילדים בישראל ולשפר את ההתמודדות המערכתית עימה.

מכון חרוב לקח על עצמו להוביל את מיזם מהל"ב, בשיתוף פעולה עם ארגונים ומשרדי ממשלה, ובליווי מקצועי של חברת הייעוץ האסטרטגי Boston Consulting Group. זהו המיזם היחיד בתחום זה שזכה למימון משולב מחברה עסקית מתחום ההייטק –   EBSישראל, ומקרן פילנתרופית – קרן שוסטרמן ישראל. מודל משולב זה חיזק את יכולת ההשפעה של המיזם בפועלו לקדם שינוי מערכתי לאורך זמן.

בסוף שנת 2022, שבע שנים לאחר הקמתו של מיזם מהל"ב, החליט מכון חרוב להטמיע את תחום המניעה כאחד מתחומי ההכשרה שבהם מתמקד המכון, ועל כן הוחלט לסיים את פעילותו של מיזם מהל"ב כיחידה נפרדת.

בישראל

בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, חלה התקדמות בזיהוי ובאיתור של ילדים נפגעי התעללות והזנחה, וכן בטיפול בילדים הללו. כמובן שיש עוד הרבה מה לשפר בתחום זה, אך בזכות ההכשרה וההתמקצעות יש כיום מומחים רבים יותר ומגוון גופים הממקדים את עשייתם באיתור ובטיפול בילדים הנפגעים. 

לא זהו המצב כשמדובר במניעה של התעללות בילדים ובהזנחתם. לצערנו, עדיין אין בנמצא די תוכניות ויוזמות מניעה, אין די ידע מקצועי שיסייע לאנשי המקצוע להבין מה אפקטיבי ומה לא, ומעט מדי משאבים מופנים למימון תוכניות מניעה בכלל ותוכניות למניעת התעללות והזנחת ילדים בפרט. מניעה נתפסת כתחום מורכב ומאתגר ורבים מעדיפים להימנע מלעסוק בו. קשה למדוד את האפקטיביות של תוכניות מניעה; לעיתים רק כעבור לפחות עשור ניתן יהיה לראות תוצאות בשטח ולמדוד את האפקטיביות של פעולות המניעה, ולכן מאתגר גם לגייס לגיטימציה, שותפים ומקורות מימון לתוכניות אלה.

עם זאת, לאט לאט גוברת ההבנה בקרב העוסקים בתחום ההתעללות וההזנחה בילדים שכל שקל שנשקיע במניעת התופעה ובצמצום ממדיה עשוי לחסוך סכומים גדולים בהרבה בעתיד – סכומים שנוכל להשקיע בטיפול בנפגעים ובפוגעים ובשיקומם.

מדוע חשוב כל כך לדבר על מניעה?
  • התעללות בילדים היא מגפה חברתית מורכבת שאינה משתייכת לדיסציפלינה אחת – חברתית, רפואית או משפטית.

  • להתעללות בילדים ולהזנחתם השלכות חמורות על ילדים, עד כדי נכות פיזית/רגשית או מוות.

  • נדרשת מעורבות של אנשי מקצוע מתחומים שונים בכדי להתמודד עם מימדי התופעה ולפעול לצמצומה.

  • לא נוכל להתמודד עם התופעה אם לא נפעל ונשקיע בשילוב של מניעה, זיהוי וטיפול.

תחומי ההתמקדות של המיזם

1. השפעה על דעת הקהל

העלאת מודעות לתופעה ולדרכים למנוע אותה ולהבאת הנושא אל מרכז השיח הציבורי בישראל.

מיזם מהל"ב הוביל מסע הסברה תקשורתי מתמשך שמטרתו להעלות מודעות ולהפיץ ידע אודות תופעת ההתעללות בילדים והצורך לצמצם את שכיחותה. מסע ההסברה התמקד ברשתות החברתיות מאחר שהן מאפשרות להגיע לקהלים רחבים בתקציב נמוך יחסית. המיזם ניהל עמודי פייסבוק בעברית ובערבית וכן קבוצת פייסבוק להורים בחברה הערבית.

בנוסף פעל צוות המיזם באופן שוטף לפרסום כתבות וראיונות בתקשורת המסורתית (רדיו, טלויזיה, אתרי חדשות ופודקאסטים), תוך שיתוף מומחים מנסיון חיים שסיפרו את סיפור הפגיעה שחוו בילדותם.

 

המסרים המרכזיים של מסע ההסברה היו:

  • אחד מכל חמישה ילדים בישראל עובר התעללות בידי מבוגר. לכולנו יש חלק במניעת התופעה.

  • התעללות בילדים יכולה להתרחש בכל מקום בארץ, ללא הבדל מעמד חברתי-כלכלי, דת או מין.

  • מכירים ילד או ילדה הסובלים מהתעללות? דווחו על כך.

לפני 30 שנה מתה הילדה מורן דנמיאס ז”ל בת ה-3 מטבריה, לאחר התעללות קשה וממושכת מצד דודה. בעקבות מותה נחקק ב-1989 החוק למניעת התעללות בילדים וחסרי ישע וחובת הדיווח הכלולה בו.

 

מהי חובת הדיווח? חשוב שכולנו נדע איך נוכל לעזור לילדים נפגעי התעללות והזנחה לפרוץ את מעגל הפגיעה והשתיקה. יש לכם חשד שילד/ה שאתם מכירים עובר/ת התעללות או הזנחה?


אל תהססו, התקשרו להתייעץ ולדווח.

“מכירים ילד שעובר התעללות? אל תשאירו את זה אצלכם” הינו השלב החמישי במסע ההסברה הנרחב של מיזם מהל”ב, בשיתוף המועצה לשלום הילד.

 

מטרת מהלך ההסברה היא העלאת מודעות הציבור לחובה המוסרית והחוקית שחלה על כל מבוגר לדווח במקרים שחושדים שילד סובל מהתעללות או הזנחה.

המערכת בפעולה, אין לסגור את הדפדפן עד להצגת אישור ההרשמה באתר.