The website supports Exploer 11 and up

סדנת חירום בזום – טיפול בטראומה במודל TFCBT

13 בדצמבר 2023 - 27 בדצמבר 2023

3 מפגשים החל מ-13 בדצמבר 2023 - 27 בדצמבר 2023 | 18 שעות אקדמיות

קהל היעד

מטפלים מהתחומים: עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, מטפלים הבעתיים, קרימינולוגים קליניים. בעלי תעודה ממוסד אקדמי מוכר בעלי נסיון בטיפול בילדים.

מטרת ההשתלמות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד-טראומה (trauma focused CBT- tfCBT) הוא מודל מובנה וגמיש לעבודה עם אנשים שחוו טראומה ואובדן. המודל מבוסס על תפיסה קוגניטיבית-התנהגותית, אך מאפשר אינטגרציה משמעותית גם עם הבנה ועבודה דינאמית. המודל מבוסס על 8 מודולות, או שמונה פרקים טיפוליים, שכל אחת מהן עוסקת ברכישת מיומנות וכלים להתמודדות. המודל בבסיסו לינארי ובנוי לעבודה עם PTSD, אך המאפיין המודולרי והגמיש מאפשר התאמה שלו למערכי טיפול שונים ולהסתמנויות פוסט טראומטיות שונות. הוא פותח במקור עבור ילדים אך ניתן להשתמש בו גם לטיפול במבוגרים.

על מנת לאפשר למטפלים רכישה והטמעה של המודל, נדרשת היכרות עם מיומנויות קוגניטיביות-התנהגותיות, למידה מקיפה של טראומה וסימפטומים פוסט-טראומטיים, ולמידה של המודולות הטיפוליות. בשלב השני מומלץ לאפשר התנסות עם מטופלים תחת הדרכה על מנת להבין את האתגרים העולים ביישום של המודל, וללמוד מתוך העבודה בשטח.

אירועי אוקטובר 2023 מתאפיינים בריבוי מצבים מסכני חיים, בחשיפה חריגה לזוועות, בשכיחות חריגה של שכול, באובדנים מרובים, ובסטרס מתמשך. העבודה עם ילדים ומבוגרים שנחשפו לאירועים הללו במעגלים שונים מחייבת דיוק, זהירות, והיכרות מקיפה עם תגובות אבל, חרדה וטראומה. 
ההכשרה המוצעת הינה הכשרה תיאורטית בלבד אך היא תהיה מוכוונת שטח, ותכלול שימוש רב בהדגמות מעשיות.

ההכשרה כוללת 3  מפגשים בהם יינתן מבוא מקיף על טראומה והשלכותיה, תוך סקירת מונחי היסוד הרלבנטיים לכל עבודה טיפולית עם הנפגעים במעגלים השונים, ומתן דגש למיון ואבחנה מבדלת. בהמשך ייסקר המודל בכללותו, ויוצגו אבני היסוד של מודל ה-tfCBT. החומר יילמד בהרצאה פרונטאלית תוך דיון עם הקבוצה, אך גם בתרגול כיתתי, תרגול בזוגות, סימולציות ומשחקי תפקידים, וקטעי וידאו קצרים להמחשה.

מרצות הקורס

ד"ר יעל אנקרי, פסיכולוגית שיקומית מומחית ומדריכה. התמחתה ביחידה הפסיכואונקולוגית ובמרפאה לטראומה של הילד והמתבגר בבית החולים הדסה בירושלים. מטפלת ומדריכה בקליניקה פרטית. כיום מנהלת את מרפאות הCBT בהדסה ואת תכנית ההכשרה.

גב' אסנת גורי מוסל, פסיכולוגית קלינית מדריכה. מטפלת ומדריכה ביחידה לילדים ונוער אחרי טראומה במרכז הרפואי הדסה. כמו כן מנחה בסדנאות והכשרת צוותים מטעם הקואליציה הישראלית לטראומה ובקליניקה פרטית.

משך ומבנה השתלמות

ההשתלמות תכלול 3 ימי לימוד בזום – בימי רביעי, בין השעות 8:30 – 13:30 החל מה 13 בדצמבר 2023 

דרישות הקורס:

  • על מנת לקבל תעודה, נדרשת נוכחות מלאה במפגשים.
  • קריאת החומרים לקראת המפגשים. יעשה מאמץ רב לתת חומרים ממוקדים ומתורגמים.
  • מומלץ לחשוב על מטופלים המועמדים לטיפול ממוקד בטראומה מהעבר או מההווה. שימוש בדוגמאות קליניות יתאפשר במהלך הקורס.
  • בתחילת כל מפגש יתקיים בוחן קצר על החומר של המפגש הקודם
תאריך נושא ההרצאה
13 בדצמבר
היכרות ומבוא לטראומה: היכרות בינאישית. מהי טראומה (ומהי לא). נדון בסוגיות של אבחנה ואבחנה מבדלת, מיון, וגורמי סיכון. נשאל מה מקדם חוסן ומה מונע אותו.
עקרונות מרכזיים בטיפול בטראומה: נדבר על העקרונות המשותפים למודלים השונים המתועדים כמשפרים החלמה בעקבות אירוע טראומטי. נכיר את מודל ה-tfCBT על המודולות השונות שלו, ואת הנחות היסוד עליהן מושתת העבודה הטיפולית במודל.
מהו PTSD? אבחון והערכה: נלמד כיצד נראה PTSD וכיצד הוא נראה בילדים, כיצד הוא מוגדר ומאובחן (כולל שינויים ב-DSM5), וכיצד הוא מוסבר באמצעות המודל. נכיר כלי אבחון שונים שיסייעו להערכת חומרת הסימפטומים ולאבחנה מבדלת בין הסתמנויות פוסט טראומטיות שונות
מודולה 1: פסיכו-הסברה. נקשור בין המבוא (טראומה/סימפטומים/טיפול) לבין הצעדים הראשונים עם המטופל. נדבר על חשיבות ההמשגה כצעד טיפולי ראשון.
מודולה 2: וויסות גופני. נלמד על פחד וחשיבותו האדפטיבית. נבחין בין מפחיד ומסוכן. נלמד על ביטויים גופניים של פחד ומשמעותם. נלמד על טכניקות התמודדות עם דחק ועל ההתאמות שלהן לילדים. נתרגל שיטות שונות של נשימה, הרפיה, דמיון מודרך וקשיבות.
20 בדצמבר
מודולה 3: וויסות רגשי. נכיר טכניקות שונות לעבודה רגשית עם ילדים. נדבר על מילון הרגשות ועל החשיבות של היכולת לשיים רגש ולהעריך את עוצמתו. נכיר טכניקות שונות לפיתוח שפה רגשית עם ילדים. נתרגל שימוש בספרים בסרטים ובמשחק לשיפור היכולת לזהות לנטר ולווסת רגשות.
מודולה 4: וויסות קוגניטיבי. נדבר על השבר הטראומטי בתפיסות עולם ועל קוגניציות פוסט טראומטיות נפוצות. נדון ב"אשמה משמרת משמעות" ובחשיבותה בהקשרים תרבותיים ותיאולוגים.
מודולה 5: נרטיב הטראומה, מבוא. נדבר על החשיבות הנוירופסיכולוגית והשיקומית של עיבוד הטראומה, ועל מרכזיותה של ההמנעות בשמור הפתולוגיה הפוסט טראומטית. נדגים ונתרגל מגוון דרכים לבצע את העיבוד של סיפור הטראומה עם ילדים ונוער. ננתח יחד עבודה במצגות, סרטונים, אמנות וקלפים טיפוליים. כולל עבודה משפחתית.
27 בדצמבר
שכול ואובדן: נדבר על המודל הדו מסלולי, ונדגים שילוב של רכיבי עיבוד אבל בעבודת הנרטיב הטראומטי.
מודולה 7: עבודה עם הורים. נדבר על חשיבות העבודה עם ההורים במודל לאורך כל שלבי הטיפול, אבל גם על ההכנה לסיום הטיפול ועל העברת המושכות חזרה להורים תוך יצירת צינור תקשורת חדש בבית.
מודולה 6: וויסות התנהגותי. נדבר על הימנעויות ועל תפקידן בשימור הסימפטומים, נלמד על עקרונות החשיפה ההדרגתית בהקשר של טראומה, ונתרגל דרכים שונות ליישומה עם ילדים.
מודולה 8: מבט לעתיד. נדבר על מניעת הישנות, ונדגים בניית ארגז כלים. נרחיב על חשיבות הבטיחות במצבים של פגיעות מיניות. נדבר על חשיבות הפרידה במקרים של פגיעה טראומטית. וגם נסכם את הסדנא התיאורטית.
מחיר הקורס: 500 ש"ח


עדכון אחרון 11 דצמבר 2023

הרשמה ותשלום

ההרשמה הסתיימה
צוות מכון חרוב

המערכת בפעולה, אין לסגור את הדפדפן עד להצגת אישור ההרשמה באתר.